АКРЕДИТАЦИЈА ВИСОКОШКОЛСКИХ УСТАНОВА У БиХ – СТАНДАРДИ И СМЈЕРНИЦЕ, КРИТЕРИЈУМИ, ОСИГУРАЊЕ КВАЛИТЕТА
Ključne reči:
акредитација, стандарди, смјернице, критеријуми, квалитетApstrakt
Генерални циљеви скупа стандарда и смјерница за обезбјеђивање квалитета су да се промовише и подржи стално унапређење квалитета и стандарда за пружање програма високог образовања, доступност јавне и прецизне информације о квалитету и стандардима пружања високог образовања и обуке, те примјена најбоље међународне праксе у оцјени и ревизији високог образовања и програма обука. Критеријуми за акредитацију дефинишу стандарде које високошколске установе треба да достигну да би пoказале да кредибилно обављају образовну дјелатност, а што ће оцјењивати независни стручњаци. Критеријуми за акредитацију су јединствени и обавезни и од степена њихове испуњености зависиће препорука о акредитацији високошколске установе.
Своју основну мисију високошколске установе обављају у научнонаставном и научно-истраживачком процесу, а то је главна улога система квалитета који се развија на високошколским установама.
Дефиниција најнеопходнијих мјеста гдје систем квалитета треба бити најприсутнији, огледа се у сљедећем: дизајн наставних планова и програма, оптерећење студената, реализација наставног процеса, акредитација НПП, самоевалуација (аудити), анкета студената и особља, екстерна евалуација и акредитација, научно-истраживачки и стручни рад, промоција квалитета, осигурање квалитета и управљање квалитетом.
Reference
А. Болоњски процес
Лисабонска конвенција, 1997.
Сорбонска декларација, 1998.
Болоњска декларација, 1999.
Саламанска конвенција, 2001.
Праг, 2001.
Берлин, 2003.
Берген, 2005.
Лондон, 2007.
Лувен, 2009.
Будимпешта – Беч, 2010.
Б. Остали извори
Оквирни закон о високом образовању у БиХ, 2007.
Заједнички пројекат „Јачање високог образовања у БиХ III“, 2009 – 2011.
Статистика образовања у БиХ