Reviewers' responsibilities

Рецензенти су дужни да стручно, аргументовано, непристрасно и у задатим роковима доставе редакцији оцјену научне вриједности рукописа.

Рецензенти евалуирају радове у односу на усклађеност теме рада са профилом часописа, релевантност истраживане области и примијењених метода, оригиналност и научну релевантност података изнесених у рукопису и стил научног излагања.

Рецензент који има основане сумње или сазнања о кршењу етичких стандарда од стране аутора дужан је да о томе обавијести редакцију. Рецензент треба да препозна важне објављене радове које аутори нису цитирали. Он треба да упозори редакцију и на битне сличности и подударности између рукописа који се разматра и било којег другог објављеног рада или рукописа који је у поступку рецензије у неком другом часопису, ако о томе има лична сазнања. Ако има сазнања да се исти рукопис разматра у више часописа у исто вријеме, рецензент је дужан да о томе обавијести редакцију.

Рецензент не смије да буде у сукобу интереса са ауторима или финансијером истраживања.Уколико постоји сукоб интереса, рецензент је дужан да о томе моментално обавијести главног и одговорног уредника.

Рецензент који себе сматра некомпетентним за тему или област којом се рукопис бави дужан је да о томе обавијести уредника.

Рецензија мора бити објективна. Коментари који се тичу личности аутора сматрају се непримјереним. Стручно мишљење и експертска процјена рецензента мора бити јасна и поткријепљена аргументима.

Рукописи који су послати рецензенту сматрају се повјерљивим документима. Рецензенти не смију користити необјављен материјал из предатих рукописа за своја истраживања без изричите писане дозволе аутора, а информације и идеје изнесене у предатим рукописима морају се чувати као повјерљиве и не смију се користити за стицање личне користи.

У случају радова акдемског особља, рецензенти морају бити у истом или вишем звању од аутора рада.