OBLICI INDIVIDUALIZACIJE NASTAVE PRIRODE I DRUŠTVA

Autori

  • Dragana Radivojevic

Ključne reči:

oblici individualizacije, zastupljenost individualizacije, seoske i gradske škole, izjednačavanje uslova rada, modernizacija nastave prirode i društva

Apstrakt

Problem individualizacije nastave uopšte, pa tako i nastave prirode i društva, jeste jedno od osnovnih pitanja savremene škole. Naš savremeni školski sistem teži da se postepeno napuštaju tradicionalni okviri rada, a nastava sve više prilagođava individualnim osobinama svakog pojedinačnog učenika.

Da bi se moglo pristupiti unapređivanju i usavršavanju nastave prirode i društva potrebno je, prvenstveno, ispitati i utvrditi koliko je u našim školama zastupljena individualizacija, odnosno, da li je ona podjednako zastupljena u seoskim i gradskim školama. U skladu s tim, u radu je predstavljen dio obimnijeg istraživanja koje je pokazalo da individualizacija u nastavi prirode i društva nije podjednako zastupljena u seoskim i gradskim školama opštine Bijeljina. Predmet i cilj istraživanja usmjereni su na utvrđivanje razlika u raznovrsnosti oblika individualizacije nastave prirode i društva u seoskim i gradskim školama opštine Bijeljina.

Ovim radom čine se napori da se sagleda trenutno stanje procesa individualizacije nastave prirode i društva u seoskim i gradskim školama, kao i da se ukaže na moguća rješenja koja bi unaprijedila postojeću teoriju i praksu u osnovnoj školi, odnosno razrednoj nastavi.

Reference

Banđur, V., Potkonjak, N., Metodologija pedagogije, Savez pedagoških društava, Beograd, 1999.

Vilotijević, M., Didaktika 1 – predmet didaktike, Naučna knjiga i Učiteljski fakultet, Beograd, str. 216, 1999.

Grdinić, B., „Teorijske osnove diferencirane i individualizovane nastave u predmetu Poznavanje prirode i društva“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 145 – 154, 1997.

Grdinić, B., Branković, N. „Primeri modela programirane i problemske nastave na tri nivoa u predmetima Priroda i društvo i Poznavanje prirode“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 175 – 188, 1998.

Grdinić, B., Branković, N., „Modeli diferencirane nastave prirode i društva, poznavanja prirode i poznavanja društva“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 131 – 146, 1999.

Malešević, J., „Modeli diferencirane nastave poznavanja prirode i uspeh učenika“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 131 – 144, 1997.

Malešević, J., „Savremeni oblici nastave Prirode u IV razredu“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 159 – 174, 1998.

Malešević, J., „Modeli diferencirane poznavanja prirode i uspeh učenika“, Osobine učenika i modeli diferencirane nastave – činioci efikasnosti osnovnog obrazovanja, Učiteljski fakultet, Sombor, str. 113 – 130, 1999.

Mijanović, N., „Individualizovana nastava kao osnovna didaktička paradigma škole budućnosti“, Buduća škola II, Srpska akademija obrazovanja, Beograd, str. 790, 2009.

Milijević, S., Inoviranje nastave prirode i društva, JP „Glas srpski“, Banja Luka, str. 46, 1999.

##submission.downloads##

Objavljeno

2011-12-31

Broj časopisa

Sekcija

Articles