ОДГОВОРНОСТИ РОДИТЕЉСТВА, СРЕДИНЕ И ИНСТИТУЦИЈА У ПРИПРЕМИ ШКОЛЕ ЗА ДЈЕЦУ

Autori

  • Pero Spasojević Педагошки факултет Бијељинa
  • Sanja Opsenica Педагошки факултет Бијељинa
  • Marica Travar Педагошки факултет Бијељинa
  • Slađana Miljenović Педагошки факултет Бијељинa
  • Danica Mojić ЈУ Дјечији вртић „Чика Јова Змај” Бијељина
  • Cvijanka Rakić Центар за социјални рад Бијељина

DOI:

https://doi.org/10.7251/NSK1801063S

Ključne reči:

дијете, школа, родитељство и средина

Apstrakt

Према бројним истраживањима која су публикована између 2012. и 2016. године уочени су упозоравајући знаци кризе школа, али и евидентне кризе породице. То, прије свега, указује да постоје значајна неслагања између школе и породице у извршавању васпитно-образовних функција. Узнемирујући су подаци о неслагању наставника и родитеља о фундаменталним питањима заједничке одговорности за ефекте васпитања и образовања, која би се могла ублажити побољшањем климе разумијевања и повјерења у школи. Поред тога и битно другачијим дјеловањем средине, у ширем смислу те ријечи, и, нарочито, уједињавањем основних субјеката, родитеља, наставника и ученика, око модернизовања и унапређивања односа међу кључним актерима школског рада. Другим ријечима, опредјељење да су дјеца будућност друштва мора се боље разумјети и примијенити у њиховом животном контексту.

Током 2017. године педагози и психолози као стручни кадар из удружења грађана „Породични кругу сарадњи са Педагошким факултетом из Бијељине, провели су пилот пројекат провјере могућности посебне „Школе родитељства, којим је јасно уочен проблем недостатка међусобне подршке школе и породице током заједничког дјеловања на квалитенији развој и учење. Родитељи, према Конвенцији УН о правима дјеце, имају право на стручну подршку и оснаживање родитељских вјештина. Исто тако, учитељима је потребно унапређивање компетенција и овладавање вјештинама које ће побољшати односе и створити климу међусобног разумијевања и усмјерености ка заједничком циљу – добробити дјеце. Тако би, умјесто уобичајене „припреме дјеце за школуморало много озбиљније да се размисли о новој перспективи школе, а то је „припрема школе и средине за дјецу. Овај заокрет би укључивао и све капацитете локалне заједнице, посебно тзв. „социјалну срединуали и све природне и културне ресурсе у широј и непосредној околини школе.

Reference

Barringer, M.-D., Pohlman, C. & Robinson, M. (2010). Schools f or all kinds of minds: Boosting student success by embracing learning variation. San Francisco, CA: Jossey-Bass.

Гордон, Т. (2003). Како бити успешан наставник. Београд: Креативни центар.

Gruden, Z., Gruden, V. (2006). Dijete – škola – roditelj. Zagreb: Medicinska naklada.

Крстић, К. и Зуковић, С. (2017). Транзиција у школи: значај партенрства породице и васпитно-образовних институција, Настава и васпитање 1, 143–156.

Педагошки лексикон. (1996). Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.

Поткоњак, Н. Шимлеша, П. (1989). Педагошка енциклопедија I и II. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.

Rangelov-Jusović, R. (2007). Od saradnje ka partnerstvu kako izgraditi partnerske odnose između vrtića, škole i porodice priručnik za odgajatelje i nastavnike, Sarajevo: COI Step by step.

Спасојевић, П. и Опсеница С. (2017). Како до цјеловите, свеобухватне и постепене модернизације система васпитања и образовања и нове школе. Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколсктва (1), 89–104.

Спасојевић, П., Опсеница, С., Травар, М., Миљеновић, С., Мојић, Д. и Ракић, Ц. (2017). Школа родитељства за учитеље и родитеље дјеце млађег школског узраста. Бијељина: Педагошки факултет.

Спасојевић, П., Самарџић, М. и Травар, М. (2016). Може ли опстати школа у блиској будућности без добрих учитеља и одговорних родитеља? Годишњак Српске академије образовања, XII, 305–316.

Спасојевић, П., Цвјетковић, М. и Спасојевић, В. (2013). Савремена основна школа између друштвених очекивања и реалности кризе теорије и праксе васпитања и образовања. Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства бр. 11, 210–230.

Сузић, Н. и Стевић, П. (1996). Учење учења. Бања Лука: Глас Српски.

##submission.downloads##

Objavljeno

2018-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Articles