ПЕДАГОШКО ОБРАЗОВАЊЕ РОДИТЕЉА У ФУНКЦИЈИ УНАПРЕЂИВАЊА ПАРТНЕРСТВА ПРЕДШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ И ПОРОДИЦЕ
Ključne reči:
дијете, родитељ, педагошко образовање родитеља, партнерство предшколске установе и породицеApstrakt
Савремена породица суочена је са бројним изазовима, који се, између осталог, огледају и у битно другачијим условима за раст и развој дјеце. Предшколска установа, као допуна породичном васпитању, морала би „одговорити задатку” и активно радити на унапређивању партнерства са породицом, утемељеном на међусобном поштовању, обостраној информисаности и заједничком интересу – развоју дјетета у његовом пуном потенцијалу.
Уз осврт на сарадњу са породицом у протеклим деценијама, аутор се бави педагошким образовањем родитеља као, у савременим животним условима, најбитнијим сегментом партнерства породице и предшколске установе. Улога васпитача, стручне службе и менаџмента вртића је кључна, нарочито приликом планирања и програмирања партнерства. У раду је посебно наглашена потреба за добро осмишљеним програмом педагошког образовања родитеља, заснованом на достигнућима савремене науке – педагогије, психологије и неуронаука.
Reference
Бронфенбренер, Ј. (1997). Екологија људског развоја, природни и дизајнирани експерименти. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.
Вукомановић, Н. и др. (1989). Родитељи у дечјем вртићу. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.
Каменов, Е. и. Спасојевић, П. (2008). Предшколска педагогија: уџбеник за студенте и приручник за васпитаче. Бијељина: Педагошки факултет.
Клеменовић, Ј. (2009). Савремени предшколски програми. Нови Сад: Савез педагошких друштава Војводине, Вршац: Висока школа струковних студија за образовање васпитача „Михаило Павлов”.
Leach, P. (2003). Prvo djeca, što društvo ne čini, a trebalo bi, za današnju djecu, Zagreb: Algoritam.
Павловић-Бренеселовић, Д. и Павловски, Т. (2000). Партнерски однос у васпитању. Београд: Филозофски факултет, Институт за педагогију и андрагогију, Центар за интерактивну педагогију.
Pećnik, N. i Starc, B. (2010). Roditeljstvo u najboljem interesu djeteta i podrška roditeljima najmlađe djece. Zagreb: Ured UNICEF-a za Hrvatsku.
Пешић и др. Предшколско васпитање и образовање у СР Југославији. http://www.crs.org/our-work-overseas/where-we-work/serbia#toc-link. 15.10.2012.
Продановић, Љ. (1979). У чему, кад, како...сарађивати с родитељима у предшколској установи, Прилог методици рада с родитељима. Београд: Педагошка академија за васпитаче.
Рајовић, Р. (2012). Учење је игра, НТЦ систем учења методички приручник. Бања Лука: Министарство просвјете и културе Републике Српске.
Rangelov-Jusović, R. (2007). Od saradnje ka partnerstvu, Kako izgraditi partnerske odnose između vrtića, škole i porodice – priručnik za odgajatelje i nastavnike. Sarajevo: Centar za obrazovne inicijative Step by step.
Савјет Европе. Препорука о политици подршке позитивном родитељству. <https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=1073507>. 19.01.2016.
Seitz, М. i Hallwachs, U. (1997). Montessori ili Waldorf? Knjiga za roditelje, odgajatelje i pedagoge. Zagreb: Educa.
Спасојевић, С. (2011). Породична педагогија и одговорно родитељство: уџбеник за студенте педагошких факултета и приручник за родитеље, васпитаче и наставнике. Бијељина. Педагошки факултет
Станојловић, С. и Спасојевић, П. (2005). Унапређивање компетенција у предшколском васпитању, Приручник за васпитаче, учитеље, водитеље играоница и родитеље. Бања Лука: Републички педагошки завод, Јавни фонд за дјечију заштиту Републике Српске.
Jackman, H. L., Beaver, N. H., Wyatt, S. S. (2014). Early Education Curriculum, A Child's Connection to the World, sixth edition. Stamford: Wadsworth Publishing.