МОГУЋНОСТИ КОРИШЋЕЊА ПРИРОДНИХ ДОБАРА ЗА РАЗВОЈ ЕКОЛОШКЕ СВИЈЕСТИ
Ključne reči:
природна добра, еколошка свијест, еколошка култура, васпитање и образовање, заштита животне срединеApstrakt
У раду су описане могућности коришћења природних добара у циљу подизања еколошке свијести и културе ученика, као и локалног становништва. Изабрана су три репрезентативна природна добра на простору општине Требиње и то: Врело Око, Павлова пећина и планина Орјен (његов херцеговачки дио) као могуће дестинације. Одлазак и боравак у природи и указивање на њену љепоту подстиче људе на одговорније понашање према својој околини. Развој свијести о важности заштите животне средине треба да буде један од приоритетних задатака школског васпитно-образовног система.
Еколошко образовање и васпитање требало би да помогне друштву да разумије и схвати одрживи однос између природе и људи. Еколошко образовање буди код људи еколошку свијест и савјест и подстиче на понашања у складу са природним законима. Еколошко васпитање и образовање служи као основа за боље управљање природним ресурсима и за савјесније планирање будућности.
Reference
Ђукановић, М., Животна средина и одрживи развој, Елит, Београд,1996.
Кундачина, М., Чиниоци еколошког васпитања и образовања, Учитељски факултет у Ужицу, Ужице, 2006.
Педагошка енциклопедија књига l, Завод за уџбенике и наставна средства Београд, Београд, 1989, стр.171.
и [5] Николић, В., Образовање и заштита животне средине, Задужбина Андрејевић, Београд, 2003.
Брун, Г., Образовање и васпитање за опстанак, Задужбина Андрејевић, Београд, 2001.
Радоњић,С., Школа у природи, Побједа, Подгорица, 1996.
Пољак, В., „Настава“, У: Педагошка енциклопедија, II део, Завод за уџбенике и наставна средства Београд, Београд, 1989, стр. 88.
Круљ, С. Р., „Врсте наставе“, у књизи: Педагогија, II издање, аутора Круљ, Р., Качапор,С. и Кулић. Р., Свет књиге, Београд, 2002, стр.178 – 180.
Републички Завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске, „Закон о заштити природе“, Службени гласник Републике Српске, број 28/07,2008.
Бањак, Д., Валоризација природног наслеђа општине Требиње, Републички завод за заштиту културно-историјског и природног наслеђа Републике Српске, Требиње – Бања Лука, 2000, стр. 70 -87.