ПРОГРАМ ИГРОМ ДО ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА НАЈМЛАЂИХ У ФУНКЦИЈИ РЕШАВАЊА ЗАДАТАКА ЗДРАВСТЕВНОГ И ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА ПРЕДШКОЛСКЕ ДЕЦЕ

Autori

  • Даница Џиновић-Којић Универзитет у Београду Учитељски факултет
  • Владaн Пелемиш Универзитет у Београду Учитељски факултет
  • Миланка Џиновић Универзитет у Београду Учитељски факултет

DOI:

https://doi.org/10.7251/НСК1311%20028К

Ključne reči:

здравље, здравствено васпитање, физичко васпитање, физичко образовање, програм, радионице

Apstrakt

Један од најважнијих задатака предшколских васпитнообразовних установа јесте заштита и јачање здравља деце, што треба мењати у планирању и организацији физичког васпитања са предшколском децом. Имајући у виду циљеве и задатке васпитача у вези са дечјим телесним развојем и унапређивањем здравља, као и чињеницу да конкретан васпитно-образовни рад са децом захтева од васпитача да својим примером, знањем и поступцима делује и на подручју здравственог васпитања,свакодневно се намећу нови здравствени садржаји као последица савременог начина живота. Из тог и многих других разлога у Основе предшколског и припремног предшколског програма треба укључити имплементиране садржаје физичког и здравственог васпитања како би се исти у пракси реализовали као целина. Имплементирање одређених здравствених садржаја у васпитно-образовни рад физичког васпитања омогућује да пракса здравственог васпитања добије одговарајућу педагошку димензију.Садржаји програма су савремени и креативни, подразумевају приступ у комбинацији искустава, идеја и знања у области физичког и здравственог васпитања где се планираним, занимљиво дизајнираним физичким и здравственим активностима кроз едукативне радионице утиче на кретање, физички, моторички развој и здравље предшколске деце.

Reference

Каменов, Е.(1995 и 1997). Модел основа програма васпитно-образовног рада са предшколском децом. Нови Сад: Филозофски факултет. Београд: Заједницавиших школа за образовање васпитача.

Каменов, Е. (1996 и 1997). Методика I, II, III. Нови Сад: Одсек за педагогију, Филозофски факултет. Београд: Заједницавиших школа за образовање васпитача.

Маханева, М. Д. (1997). Воспитание здорового ребенка. Москва: АРКТИ.

Основе програма (1996). Основе програма предшкокког васпитања и образовања деце узраста од три до седам година (Модел А и Модел Б). Београд: Просветни преглед.

Опште основе (2006). Опште основе предшкоког програма. Београд.

Томић, Б. (1976). Здравствено васпитање. Београд: Институт за здравствено васпитање.

Угарковић, Д. (1996). Биологија развоја човека са основама спортске медицине. Београд: Факултет физичке културе.

Венишник-Ерор, Ј. (ур.) (1987). Популарна медицинска енциклопедија. Београд: ИРО Слобода.

Финдак, В. (1999). Методика тјелесне и здравствене културе. Загреб: Школска књига.

Џиновић-Којић, Д. (2000).Физичка зрелост деце за полазак у школу. Београд: Заједница виших школа за образовање васпитача.

Џиновић-Којић, Д. (2002). Физичко васпитање предшколског детета. Београд: СИА.

Џиновић-Којић, Д. (2007). Методика физичког васпитања-играонице. Београд:

Учитељски факултет. Џиновић-Којић, Д. (2008). Од игре до здравља. Београд: Учитељски факултет. Џиновић-Којић, Д.(2011). Методика физичког васпитања предшколске деце. Београд: Учитељски факултет.

##submission.downloads##

Objavljeno

2013-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Articles