ОБРАЗОВНИ НИВО РОДИТЕЉА И МОДЕЛИ ОСНОВА ПРЕДШКОЛСКОГ ПРОГРАМА КАО ФАКТОРИ КРЕАТИВНОСТИ ПРЕДШКОЛСКЕ ДЕЦЕ
DOI:
https://doi.org/10.7251/NS1702016FKljučne reči:
Основе предшколског програма, креативност, методика ликовног васпитањаApstrakt
Различити приступи неговању дечјег стваралашвта имају и одређене реперкусије на дечју креативнст у зависности од разумевања смисла и значаја ликовног васпитања предшколске деце. У овом истраживању се пошло од претпоставке да одређени фактори могу утицати креативни развој најмлађих, где се посебно сагледавао утицај фактора Модела предшколског програма који се остварују у вртићима у Србији већ две деценије, као и утицај породице, тачније социо-културни статус родитеља који се пратио као фактор у овом истраживању. Коришћен је Вилијамсов тест креативности примењиван у бројним истраживањима у свету и код нас. Вредновање је вршено, узимајући у обзир и разлике између стратегија на којима се заснивају програми, њиховим циљевима, садржајима и методама путем којих се остварују, као и њиховог утицаја на децу утврђеног одговарајућим научним процедурама. Посебно се узимао у обзир и степен креативности деце кроз у области ликовног стваралаштва.
Reference
Филиповић, С. и Е. Каменов. (2009). Резултати примене различитих програма ликовног васпитања деце предшколског узраста, У: зборнику „Европске димензије системе васпитања и образовања“ бр. 5, Тема броја – Истраживање и развој (стр. 355-366). Нови Сад: Филозофски факултет, одсек за Предшколску педагогију.
Филиповић, С. (2016). Ликовно васпитање и образовање у духу савремених методичких концепција. У Зборнику међународног научног скупа Традиционално и савремено у уметности и образовању, Косовска Митровица: Факултет уметности Универзитета у Приштини.
Каменов, Е. (2007). Опште основе предшколског програма - Модел Б, Нови Сад: Драгон.
Филиповић, С. (2009). Развој схватања о дечјем ликовном стваралаштву и могућностима васпитно-образовног деловања на њега, докторска дисертација, Бања Лука: Академија умјетности.
Карлаварис, Б. (1960). Нова концепција ликовног васпитања, Београд: Завод за издавање уџбеника Народне Републике Србије.
Willliams F. E. (1980). Creativity Assessenent Packet (CAP). New York: D.O.K. Publishers Inc.Buffalo.
Бакољев, М. (1997). Основи методологије педагошких истраживања, Београд: Научна књига.