НАРОДНА ПЈЕСМА И ЊЕН ЗНАЧАЈ У НАСТАВИ МУЗИЧКЕ КУЛТУРЕ У РАЗРЕДНОЈ НАСТАВИ

Autori

  • Гордана Б. Спасојевић-Стојановић Педагошки факултет у Бијељини
  • Десанка С. Тракиловић Педагошки факултет у Бијељини

DOI:

https://doi.org/10.7251/NS1601391S

Ključne reči:

традиционална музика, народна пјесма и игра, музичко описмењавање, музичке способности

Apstrakt

У раду се истиче значај народних пјесама и игара у настави музичке културе и разматра њихова улога у музичкoм развоју ученика са разних аспеката.

Културна традиција на просторима Босне и Херцеговине и Републике Српске изњедрила је велики број народних пјесама и игара. Богатство мелодија и ритмова, покрета и корака изграђују однос према сопственој и туђој културној баштини. Народни напјеви (пјесме) имају своје језичке (садржајне), мелодијске и ритмичке специфичности, које носе карактеристике музике народа из кога су потекли. Народна пјесма је опстала и доживјела потврду пролазећи кроз многе генерације, чиме је постала дио наслеђа народа одређеног географског подручја.

Методичким разматрањем и актуализацијом народних пјесама и игара доприноси се афирмацији улоге традиционалне народне музике у организованом систему музичке наставе. Задаци сваке музичке наставе су музичко описмењавање ученика и подстицање развоја музичких способности. Дугогодишњим умјетничким и истраживачким радом истакнути музички педагози дошли су до сазнања да је примјена народне пјесме и игре најприроднији пут у почетној поставци музичке писмености.

Рад на музичком развоју ученика мора се ослањати на коријене народног пјевања, због чега и полазиште музичког описмењавања мора бити на народним тоналним основама (ритмичким и мелодијским).

 

Biografije autora

##submission.authorWithAffiliation##

 

 

##submission.authorWithAffiliation##

 

 

Reference

Братић, Т.,Филипoвић, Љ. (2001). Музичка култура у разредној настави. Јагодина – Приштина: Учитељски факултет Јагодина – Факултет уметности Приштина.

Васиљевић, М. З. (2006). Методика музичке писмености. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.

Васиљевић, А. М. (1961). Једногласни солфеђо заснован на народном певању. Београд: Просвета.

Големовић, Д. (1998 ). Народна музика Југославије, Књажевац: Нотa.

Павловић, Б. (2012): Народно музичко стваралаштво Косова и Метохије у основношколској настави музичке културе, Лепосавић: Учитељски факултет у Призрену-Лепосавић.

Павловић, Б., Сарајлић Цицовић Д. (2014а): Васпитне вредности основношколске наставе музичке културе у време глобализације, У: Милсављевић В., Наука и глобализација, том 2/2, Пале: Филозофски факултет Универзитета у Источном Сарајеву, 1463-1474.

Павловић, Б., Сарајлић Цицовић Д. (2014б): Улога наставе музичке културе у развијању хуманистичких, интеркутуралних и националних врености, У: Јовановић, Б., Улога образовања и васпитања у развијању хуманистичких, интеркултуралних и националних вредности, Косовска Митровица: Филозофски факултет Универзитета у Приштини-Косовској Митровици, 659-678.

Петровић, Р. (1989). Српска народна музика. Београд: Музички институт САНУ.

##submission.downloads##

Objavljeno

2016-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Articles