АНАЛИЗА СТАЊА ИНФОРМАТИЧКЕ ПИСМЕНОСТИ У ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА СА ОПШТИНЕ БРАТУНАЦ

Аутори

  • Игор Митровић Педагошки факултет Бијељина
  • Елена Тешић Педагошки факултет Бијељина

##plugins.pubIds.doi.readerDisplayName##:

https://doi.org/10.7251/NSK2217031M

Кључне речи:

Информатика, ИТ писменост, основна школа, средња школа, истраживање

Сажетак

Истраживање које је спроведено за потребе рада имало је за циљ приказивање анализе стања информатичке писмености у основним и средњим школама на подручју општине Братунац. Данас је од велике важности да сви људу буду информатички описмењени, јер је информатика област која је заузела значајно мјесто у свим гранама друштва, а нарочито је то важно у области образовања. Наставник у основној и средњој школи мора да посједује добро знање из информатике, како би помогао ученицима у савладавању наставног градива и рјешавању одређених задатака. Ученици уче како да правилно рукују рачунаром и да уз помоћ наставника рјешавају задатке из одређених области, на основу чега је спроведена анкета која је имала за циљ да испита колико су и да ли су ученици и наставници информатички писмени. На крају рада, приказани су резултати анкете, односно спроведеног истраживања.

Референце

Kniewald, I. (2002). Kako unaprediti nastavu informatike u osnovnoj školi. Edupoint.

Бркић, А. (2012). Ефекти наставе информатике у основној школи. Чачак: Факултет техничких наука.

Величковић, С. (2018). Информатичка писменост и оспособљеност наставника за е-учење и е-наставу у наставном процесу. Алексинац. Зејнилагић-Хајрић, М., Хавибеговић, Ж., Нуић, И., Галијашевић, С. (2011).

Информатичка писменост и употреба рачунара у настави: случај студената хемије и физике универзитета у Сарајеву. Чачак: Технологија, Информатика и Образовање за друштво учења и знања.

Илић, С. (2020). Употреба информационих технологија у настави – ставови и мишљења наставника и ученика (докторска дисертација). Нови Сад: Универзитет у Новом Саду. Природно математички факултет.

Јазбец, А (2019). Рачунална и информацијска писменост дјеце у основношколском образовању. Дипломски рад, Загреб: Учитељски факултет.

Кисељак, Г. (2019). Настава информатике у основним школама. Завршни рад, Загреб: Филозофски факултет.

Кузмановић, Р. Д. (2017). Емпиријска провера конструкта дигиталне писмености и анализа предиктора постигнућа. Докторска дисертација, Београд: Филозофски факултет.

Мандић, Д. и Ристић, М. (2016). Европски страндарди информатичких компетенција. Београд: Учитељски факултет.

Марић Ф., Трајковић С.(2016). Информатика уџбеник за други разред гимназије. Клетт, Београд.

Павловић, А. (2013). Значај и примјена рачунара у образовању ученика у основној школи (Истраживачки извјештај). Чачак: Факултет техничких наука.

Пластић М.(2020). Могућност самопроцјене информатичке писмености ученика 5. – 8. разреда основне школе. Дипломски рад. Пула.

Рамадан, Е. (2018). Улога методологије педагошких истраживања у циљу повећања информатичке писмености дјеце у основној школи. Дипломски рад, Пула: Факултет информатике.

Томичић, Л., Цвртила, М. и Паветић, Д. (2012). Важност информатичке писмености ученика економске школе. Загреб: Образовна група Зрински.

Шемпер, Н. (2015). Истраживање информатичке писмености дјеце нижих разреда основне школе. Дипломски рад, Загреб: Учитељски факултет.

Штрбац, М. (2012). Мултимедија у настави Техничког и информатичког образовања, (Истраживачки извјештај). Чачак: Факултет техничких наука.

##submission.downloads##

Објављено

2022-12-31

Bрој часописа

Секција

Articles