O časopisu

Časopis Nova škola, časopis za teoriju i praksu savremene škole i predškolstva (u daljem tekstu Časopis) bavi se specifičnom tematikom teorije i prakse vaspitno-obrazovnog rada na svim nivoima obrazovnog sistema (od predškolskog vaspitanja do cjeloživotnog učenja). Prema svojoj osnovnoj namjeni, posvećen je prikupljanju i promovisanju savremenih pedagoških ideja iz svijeta i kod nas, te afirmisanju novih naučnih saznanja i dostignuća. Tematika časopisa je fleksibilno postavljena i blagovremeno inovirana u skladu sa promjenama u svijetu, tako da odgovara autorima u pogledu slobode izbora tema i interdisciplinarnog pristupa u stručnim i naučnim radovima.

Časopis objavljuje originalne, prethodno neobjavljene radove u sljedećim kategorijama: originalni naučni, pregledni, stručni, kratka ili prethodna saopštenja, naučne kritike (polemike, rasprave), informativni prilozi i prikazi publikacija ili skupova).

Radovi u časopisu moraju biti napisani na srpskom, engleskom ili jezicima bivših jugoslovenskih republika (hrvatskom, makedonskom i slovenačkom) jeziku, sa rezimom na engleskom jeziku. Za radove na srpskom jeziku obavezno pismo je ćirilica.

Časopis izlazi jednom godišnje, u decembru.

U časopisu se objavljuju radovi iz sledećih oblasti: predškolskog vaspitanja i obrazovanja, škole kao osnovnog oslonca sistema vaspitanja i obrazovanja, metodike razredne i predmetne nastave, visokoškolskog obrazovanja i univezitetske nastave, inkluzije, obrazovanja odraslih, profesionalnog usavršavanja, cjeloživotnog učenja itd.

Časopis se indeksira u EBSCO bazi i dostupan je u režimu otvorenog pristupa.

Članci objavljeni u časopisu mogu se besplatno preuzeti sa sajta časopisa i koristiti u svrhe definisane licencom Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0). Detaljne informacije o licenci Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0) pronaći sa sajtu https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

SAMOARHIVIRANjE

Časopis omogućava autorima da prihvaćenu, recenziranu verziju rukopisa, kao i finalnu, objavljenu verziju u PDF formatu deponuju u institucionalni repozitorijum i nekomercijalne baze podataka, kao što su Pub Med Central, Europe PMC ili arXiv, ili da ga objave na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežema za naučnike, kao što su Research Gate, Academia.edu itd.) i/ili na sajtu institucije u kojoj su zaposleni, a u skladu sa odredbama licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0) u bilo koje vrijeme nakon objavljivanja u časopisu. Pri tome se moraju navesti osnovni bibliografski podaci o članku objavljenom u časopisu (autori, naslov rada, naslov časopisa, volumen, sveska, pagincacija), a mora se navesti i identifikator digitalnog objekta – DOI objavljenog članka u formi HTML linka.