О часопису

Часопис Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства (у даљем тексту Часопис) бави се специфичном тематиком теорије и праксе васпитно-образовног рада на свим нивоима образовног система (од предшколског васпитања до цјеложивотног учења). Према својој основној намјени, посвећен је прикупљању и промовисању савремених педагошких идеја из свијета и код нас, те афирмисању нових научних сазнања и достигнућа. Тематика часописа је флексибилно постављена и благовремено иновирана у складу са промјенама у свијету, тако да одговара ауторима у погледу слободе избора тема и интердисциплинарног приступа у стручним и научним радовима.

Часопис објављује оригиналне, претходно необјављене радове у сљедећим категоријама: оригинални научни, прегледни, стручни, кратка или претходна саопштења, научне критике (полемике, расправе), информативни прилози и прикази публикација или скупова).

Радови у часопису морају бити написани на српском, енглеском или језицима бивших југословенских република (хрватском, македонском и словеначком) језику, са резимом на енглеском језику. За радове на српском језику обавезно писмо је ћирилица.

Часопис излази једном годишње, у децембру.

У часопису се објављују радови из следећих области: предшколског васпитања и образовања, школе као основног ослонца система васпитања и образовања, методике разредне и предметне наставе, високошколског образовања и унивезитетске наставе, инклузије, образовања одраслих, професионалног усавршавања, цјеложивотног учења итд.

Часопис се индексира у EBSCO бази и доступан је у режиму отвореног приступа.

Чланци објављени у часопису могу се бесплатно преузети са сајта часописа и користити у сврхе дефинисане лиценцом Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0). Детаљне информације о лиценци Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0) пронаћи са сајту https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

САМОАРХИВИРАЊЕ

Часопис омогућава ауторима да прихваћену, рецензирану верзију рукописа, као и финалну, објављену верзију у PDF формату депонују у институционални репозиторијум и некомерцијалне базе података, као што су Pub Med Central, Europe PMC или arXiv, или да га објаве на личним веб страницама (укључујући и профиле нa друштвеним мрежема за научнике, као што су Research Gate, Academia.edu итд.) и/или на сајту институције у којој су запослени, а у складу са одредбама лиценце Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY-4.0) у било које вријеме након објављивања у часопису. При томе се морају навести основни библиографски подаци о чланку објављеном у часопису (аутори, наслов рада, наслов часописа, волумен, свеска, пагинцација), а мора се навести и идентификатор дигиталног објекта – DOI објављеног чланка у форми HTML линка.