МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНИ ПРИСТУП РАЗРЕДНОЈ НАСТАВИ МАТЕМАТИКЕ

Autori

  • Natalija Budinski Универзитет у Источном Сарајеву, Педагошки факултет Бијељина
  • Dragica Milinković Универзитет у Источном Сарајеву, Педагошки факултет Бијељина

DOI:

https://doi.org/10.7251/NSK1801042B

Ključne reči:

мултидисциплинарност, учење кроз реалне ситуацијe, моделовање, математика, материјали

Apstrakt

У раду се даје осврт на савремене токове у настави математике који подразумијевају мултидисциплинарост и учење математике кроз реалне ситуације моделовањем и употребом технологије. Мултидисциплинарност се сматра веома ефикасним начином учења, који Шуберт (Schubert, 1993) назива Правим прозором у свијет”. Липсон и сарадници (Lipson et al., 1993) уочаваju да мултидисциплинарни приступ омогућава бржи и ефикаснији трансфер знања и да ученици боље схватају зашто уче неку тему. Овакав приступ у предметној настави понекад наилази на потешкоће, али га је, уз добро планирање могуће квалитетно организовати и постићи добре резултате.

У раду илустурујемо мултидисциплинарни приступ разредној настави математике, кроз конкретан модел наставе, који је пројектован и реализован у Основној и средњој школи са домом ученика Петро Кузмјак” у Руском Крстуру у Србији. Активности су реализоване на часовима редовне наставе, уз повезивање математике са ликовном културом, свијетом око нас и грађанским васпитањем. Посебан акценат је стављен на вршњачку едукацију, развијање алтруизма код ученика, како основношколског тако и средњошколског узраста. Главна тема свих активности су били материјали и наука о материјалима. Активности су подразумијевале математичке задатке који се тематиком везују за различите материјале, рециклажу, умјетност и дешавања око нас.

Квалитативни резултати указују на значај оваквог приступа учењу математике, с обзиром на добру прихваћеност, како од стране ученика, тако и од стране наставника и свакако су препорука за његову учесталију примјену и даље изучавање.

Reference

Drake, S. M. & Burns, R. C. (2004). Meeting Standards Through Integrated Curriculum. ASCD.

Lipson, M., Valencia, S., Wixson, K., & Peters, C. (1993). Integration and thematic teaching: Integration to improve teaching and learning. Language Arts, 70 (4), 252–263.

Milinković, D. (2012). Integrative Approach to Teaching Mathematics in the Republic of Srpska. Proceedings „THEORY AND PRACTICE OF CONNECTING AND LEARNING PROCESS”. Sombor: University of Novi Sad Faculty of Education in Sombor, 171–184.

Милинковић, Д. (2013). Интердисциплинарни проблемски приступ обради математичких садржаја у млађим разредима основне школе. Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства, бр. 11, 131–144.

Милинковић, Д. (2014). Проблемски задаци у функцији интеграције наставе математике у комбинованим одјељењима. Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства, бр. IX (1), 111–119.

Schubert, B. (1993). Literacy – What makes it real: Integrated, thematic teaching. Social Studies Review, 32 (2), 7–16.

Helmane, I. & Briška, I. (2017). What is Developing Integrated od Interdisciplinary or Multidisciplinary or Transdisciplinary Education In School. Signum Temporis, 9 (1), 7–15.

##submission.downloads##

Objavljeno

2018-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Articles

Najčitanije od istog autora