Publication policy

Један аутор може објавити само један чланак у годишњем броју часописа, и то као аутор или коаутор, поштујући дата упутства за објављивање радова и смјернице дате у уређивачкој политици.

Сваки појединац или институција могу у било ком тренутку главном и одговорном уреднику и редакцији да пријаве сазнања о кршењу етичких стандарда и другим неправилностима, те да о томе доставе неопходне информације и доказе.

Провјера изнесених навода и доказа:

• Главни и одговорни уредник ће у договору са редакцијом одлучити о покретању поступка који има за циљ провјеру изнесених навода и доказа.
  • Током тог поступка сви изнесени докази сматраће се повјерљивим материјалом и биће предочени само лицима која су директно укључена у поступак.
  • Лицима за која се сумња да су прекршила етичке стандарде биће дата могућност да одговоре на оптужбе изнесене против њих.
  • Ако се установи да је заиста дошло до неправилности, процијениће се да ли их треба окарактерисати ако мањи прекршај или грубо кршење етичких стандарда.

Лакши прекршај етичких стандарда

Ситуације окарактерисане као мањи прекршај рјешаваће се у директној комуницкацији са лицима која су учинила исти, без укључивања трећих лица, и то на сљедећи начин:

• обавјештавањем аутора и рецензената рукописа да је дошло до мањег прекршаја који је проистекао из неразумијевања или погрешне примјене академских стандарда;
  • писмом упозорења аутору и рецензентима који су учнили мањи прекршај.

Теже кршење етичких стандарда

Одлуке у вези са тежим кршењем етичких стандарда доноси главни и одговорни уредник у сарадњи са редакцијом и, ако је то потребно, групом стручњака из научне области из које је рукопис за који постоје основани докази да је теже прекршио етичке стандарде.

Мјере које ће, у том случају, предузети редакција часописа су сљедеће:

• повлачење објављеног рада у складу са процедуром описаном под Повлачење већ објављених радова;
  • ауторима ће бити забрањено да у периоду од пет наредних година шаљу радове у часопис.

Приликом разрјешавања спорних ситуација редакција часописа Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства се руководи смјерницама и препорукама Одбора за етику у издаваштву (Committee on Publication Ethics – COPE): http://publicationethics.org/resources/.

ПОВЛАЧЕЊЕ ВЕЋ ОБЈАВЉЕНИХ РАДОВА

У случају кршења права издавача, носилаца ауторских права или аутора, повреде професионалних етичких кодекса, тј. у случају слања истог рукописа у више часописа у исто вријеме, лажне тврдње о ауторству, плагијата, манипулације подацима у циљу преваре, као и у свим другим случајевима тежег кршења етиких стандарда, објављени рад се мора повући. У одређеним случајевима већ објављени рад се може повући и како би се исправиле накнадно уочене грешке.

Стандарди за разрјешавање ситуација када мора доћи до повлачења рада дефинисани су у релевантним научним институцијама и научним тијелима, а иста пракса је усвојена и у часопису Нова школа, часопис за теорију и праксу савремене школе и предшколства: у електронској верзији изворног чланка (оног који се повлачи) успоставља се веза (HTML линк) са обавјештењем о повлачењу. Повучени чланак се чува у изворној форми, али са воденим жигом на PDF документу, на свакој страници, који указује да је чланак повучен (RETRACTED).